Site içi Arama

Ara

Pardus Linux'ta Piklab programı için portların açılması

Mehmet Yılmaz - 03.01.2007

Pardus 2007 kararlı sürümü çıkıncaya kadar alfa beta gibi sürümleri üzerinde çalışmadım. Ben bir programcı değilim. Sadece uygulamalarım için bilgisayar kullanıyorum. Eskiden rapido çizim takımıyla baskı devre hazırlardım, şimdi ise bilgisayarla hazırlıyorum. Bu noktada Pardus'u çıkaranlar biraz donanımla ilgili basit ama kullanım için gerekli olan bilgileri de özetle dahi olsa yayınlasalar çok iyi olacak gibi geliyor bana. Çıkan sorunlar için gerekli forum gibi ortamlar mevcut denilebilir ama Piklab programında seri portu veya paralel portu aktif hale getirmek bir sorun değildir. Sadece bilgi ve uygulama parçacığıdır. Linux kullanıcısı olarak burada anlattığım konuya aşina olmak gerektiğini iyice anladım ve daha önce yazdığım "Linux Ortamında Piklab Programı İle PIC Programlama" başlıklı yazının devamı olarak bu yazıyı hazırladım.

Pardus 2007 üzerine Piklab'ı kurunca ne seri portu ne de paralel portu tanıyor ise yapılacak tek işlem var. O da portları açmak, tanıtmak v.s. Şimdi bu işleri yapalım:

Piklab programının menüsünde Settings > Configure Piklab > Programmer Selection'u seçiyoruz. Karşımıza,görüntüsü geliyorsa aşağıdaki işlemleri yapmaya başlayalım:

1- Seri Port için:

Bir konsol açarak yönetici moduna geçiyoruz ve,

chmod 777 /dev/ttyS0

yazıyoruz ve enterliyoruz. Resimdeki gibiSonucu kontrol ettiğimizde işlemin olumlu olduğunu görüyoruz. Artık seri port ile PIC programlayabiliriz.Ben "JDM Programmer" ile programlamayı denedim çalıştı.

2- Paralel Port için:

Yukarıdaki resimde yazılan yöntemi uyguluyoruz. Yine bir konsol açıyor ve yönetici moduna geçiyoruz

mknod /dev/parport0 c 99 0

yazarak enterliyoruz. Böylece paralel port oluşuyor. Şimdi de oluşturduğumuz paralel porta okuma ve yazma yetkisi verelim. Bunun için yine yönetici modundayken

chmod a+rw /dev/parport0

yazarak enterliyoruz. Böylece paralel portumuzu kullanabilir duruma geliyoruz. Bu işlemi resimleyelim.Buraya kadar yaptıklarımızın sonucunu PIKLAB programında kontrol edelim.Ben PROPIC2 programlayıcısıyla denedim çalışıyor.

Ayrıca Specific ayarlarını yapmayı unutmayınız

3- Bu ayarları kalıcı yapmak:

Buraya kadar anlattıklarım sadece açık olan oturumu için geçerli. Pardus'u kapatıp yeniden açtığımızda bu ayarları yeniden yapmak gerekmektedir. Pardus'u her açtığımızda bu işlemilerin yapılmış olmasını istersek /etc/conf.d/local.start dosyasının sonuna komutları eklememiz gerekmektedir. Bu dosyaya eklenen komutlar açılışta root olarak çalıştırılır.

chmod 777 /dev/ttyS0
mknod /dev/parport0 c 99 0
chmod a+rw /dev/parport0

Benim dosyamda görüntü:Ben hem seri hem de paralel port için işlemleri gösterdim. Artık siz hangi portu kullanıyorsanız onun için işlem yaparsınız. Yaptığım programlama denemesinin sonucu Program Log ekranında şöyle oldu:

Connecting Direct Programmer on Serial Port (/dev/ttyS0) with device 16F628...
  Set target self powered: false
Connected
Read id: 16F628 (rev. 0)
Reading device memory...
  Read memory: Configuration Bits
  Read memory: User IDs
  Read memory: Code memory
  Read memory: Data EEPROM
Reading done
Connecting Direct Programmer on Parallel Port (/dev/parport0) with device 16F628...
  Set target self powered: false
Connected
Read id: 16F628 (rev. 0)
Reading device memory...
  Read memory: Configuration Bits
  Read memory: User IDs
  Read memory: Code memory
  Read memory: Data EEPROM
Reading done
Adana'da dünyaya geldi. Televizyon tamirciliğınde çırak olarak erken dönemde iş hayatına başladı. Daha sonraları Adana ve Ankara'da imalat, bilgisayar ve danışmanlık sektöründe iş hayatına devam etti. Şu anda kendisine ait işyerinde çalışmalarına devam etmektedir.
Web adresi: www.teknimer.com
E-posta: mehmet@teknimer.com
Sayfa Etiketleri:Linux (8)
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı