Teknomerkez

USB Hard Diske Pardus Linux Kurmak

Yazar: Mehmet Yılmaz
Tarih: 11.02.2007
Türkçe

Bu hafta sonu Mandriva ve Pardus linux dağıtımlarını denerken hard disk yetersizliği nedeniyle USB hard disk üzerinde uğraşmak zorunda kaldım. Sonuçta denemelerimi USB hard disk ile yapmaya karar verdim. İnternetteki bilgileri tarayarak ve ulaştığım bilgileri deneyerek yeterli sonuca ulaştım. Elde ettiğim sonuçları sizlerle paylaşmak istediğimden bu yazıyı hazırladım.

USB hard diske işletim sistemleri rahatlıkla kurulabiliyor. Windows Me'yi de kurmuştum fakat bir türlü açılmamıştı. Sorun, kurulum sonrası bunların çalışmaması oluyor. Bu yazıya konu olan kurulumlarım Mandriva 2007 ve Pardus 2007 Linux dağıtımlarıdır. Mandrivadan bir sonuç alamadım ama Pardus 2007 Linux dağıtımını çalıştırdım. Mandrivada kernel hatası oluşuyor. Mandriva 2007 belki çalışırdı ama bemin bilgi seviyem bu işin altından kalkmamı engelliyor.

Öncelikle bilgisayarımızın biosundaki BOOT özelliğinde USB'den açılışı desteklemesi ve bu desteğin etkin yapılması gerekiyor. Benim kullandığım bilgisayar, HP Compaq nc6120 Notebook bu özellikleri destekliyor.

Kurulum aynı sabit hard diskte olduğu gibi yapılıyor. Pardus 2007 kurulum CD'sini çalıştırınca USB diski seçiyoruz ve gerekli bölümleme var ise onları yaptıktan sonra kurulum normal, olması gerektiği gibi yapılıyor.Kurulumun son bölümünde MBR kurulumunun yerini bize soruyor. Burada hda ve sda ile ilgili seçenekler geliyor. Burada hard diskin markasını da yazıyor. Sda seçeneğini seçiyoruz ve kurulumu tamamlıyoruz.Bilgisayarı yeniden başlattığımızda biosun menüsünden USB hard disk ile başlatmayı seçiyoruz.Grubun bildiğimiz menüsü geliyor. Pardus 2007'yi seçip devam ettiğimizde iş tıkanıyor.USB'de kurulan Pardusun /boot/grub/grub.conf dosyası şöyle oldu: (Sadece pardus ile ilgili olanları yazdım)

default 0
timeout 10
splashimage = (hd1,4)/boot/grub/splash.xpm.gz
background 10333C

title Pardus 2007
root (hd1,4)
kernel (hd1,4)/boot/kernel-2.6.18.5-67 root=/dev/sda5 
video=vesafb:nomtrr,pmipal,ywrap,1024x768-32@60 
splash=silent,fadein,theme:pardus console=tty2 
mudur=language:tr quiet resume=/dev/hda1
initrd (hd1,4)/boot/initramfs-2.6.18.5-67 
Bu grub.conf dosyasında kırmızı renkli yazılan 1 değerlerini 0 yaptığımızda açılışı USB hard disk ile yaptığımızda USB hard diskteki pardus çalışmaktadır. Aşağıda çalışan /boot/grub/grub.conf dosyası görülmektedir.
default 0
timeout 10
splashimage = (hd0,4)/boot/grub/splash.xpm.gz
background 10333C

title Pardus 2007
root (hd0,4)
kernel (hd0,4)/boot/kernel-2.6.18.5-67 root=/dev/sda5 
video=vesafb:nomtrr,pmipal,ywrap,1024x768-32@60 
splash=silent,fadein,theme:pardus console=tty2 
mudur=language:tr quiet resume=/dev/hda1
initrd (hd0,4)/boot/initramfs-2.6.18.5-67 
En sonunda USB ve Pardusumuz bir aradaEğer yukarıda anlatılanlara rağman sorunlar çıkarsa /boot/grub/device.map dosyasına göre düzenlemek gerekebilir. Benim yaptığım, yukarıda anlattığım şekilde çalıştı.

Sabit hard diskte ve USB hard diskte pardus kurulu olduğunda sabit hard diskte kurulu olan gruba, USB hard diskteki grubun pardus bölümünü kopyalayıp çalıştırdım. Bir sorunla karşılaşmadan her iki pardusu da kontrol edebildim. Fakat aynı yöntemi Sabit hard diske mandrivayı kurduğumda denedim fakat olmadı. Ayrıca her iki hard disk takılıyken peş pese pardus kurduğumda yukarıdaki anlattıklarımın hiç birisini yapmama gerek kalmadı, USB hard diskteki pardus sorunsuz açıldı. Burada sabit harddiskin bilgileri USB hard disk tarafından kullanılmış olabilir diye kanaat oluştu bende. Çünkü, sabit hard diskte mandriva kurulu ve USB hard diskte pardusun grub.conf düzenlenmemiş halinde menü pardusa ait ama arkaplan resmi mandrivaya ait oluyordu.Her şeyin olması gerektiği gibi olması ne güzel...


Konular