Teknomerkez

TEE 22: Anahtar ve Buton

Yazar: Ulvi Asil Yılmaz
Tarih: 27.06.2019
Türkçe

Butonlar

Butonlar, basılı olmadıkları sürece devrenin açık kalmasını sağlayarak akım geçişini engelleyen devre elemanlarıdır. Aşağıda bu durumu anlatan bir devre şeması yer almaktadır. Butonlar iterek üzerine basıldığında, makine veya yazılımlarda ki bir sürecin başlamasını ve kontrolünü sağlayan basit bir mekanik mekanizmadır. Butonlar tipik olarak genellikle sert plastik veya metal malzemeden imal edilir. Yüzeyi insan eline uygun şekilde dizayn edilmiş olup, genellikle basılacak bölümü düz bir yapıya sahiptir. Butonların pek çok çeşidi olsa dahi itme ve uygulanan bu kuvvet karşısında tepki veren yay sisteminden oluşur. Butona uygulanan her kuvvet önceden belirlenmiş bir sürecin çalışmasını sağlar.

Butonların Kullanım Alanları

Butonlar, bilgisayar, hesap makinesi, telefon, beyaz eşyalar gibi çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Endüstriyel ve ticari uygulamalarda butonlar mekanik veya elektronik sürecin başlamasını sağlarlar. Yine aynı şekilde sistemi durdurmak içinde kullanılırlar. Bu yapıda kullanılan butonlarda, başlatma butonu rengi genelde yeşil, durdurma butonu ise kırmızı renkte olmaktadır. Devrelerde ise “S” sembolü ile gösterilmektedir.

Şekil 1: Buton sembolü

Şekil 2: Buton

Anahtarlar

Kısaca elektrik anahtarı devreyi açıp kapamaya sağlayan devre elemanlarıdır. Bu devre elemanları ile ortamlarımızı ışıklandırmamız mümkün olmaktadır. Elektrik anahtarları pek çok çeşit ve model üretilen ürünlerdir.

Elektrik anahtarları temelde iki görevi yerine getiren devre elemanlarıdır. Bu görevler şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Elektrik devrelerindeki akımı kesme
  • Elektrik akımını bir iletkenden başka bir iletkene yön değiştirmesini sağlama

Şekil 3: Anahtar sembolü

Şekil 4: Anahtar

Etiketler: Buton Anahtar