Teknomerkez

TEE 28: Dijital Avometre

Yazar: Ulvi Asil Yılmaz
Tarih: 02.07.2019
Türkçe

Pasif ve aktif komponentlerin ölçüm ve değerlendirmesinde analog avometre veya dijital avometre kullanılması açısından çokta fazla bir fark bulunmamaktadır. Dijital avometre kullanımı analog avometreye nazaran daha kolaydır. Ölçülen değerin displayden okunması aslında çok büyük bir avantajdır.

Her ikisi arasındaki tek fark prop uçlarının ohm kademesinde polarite açısından yer değiştirmiş olmasıdır. Analog avometrede kırmızı prop negatif (-) siyah prop pozitif polarite, dijital avometrede ise kırmızı prop siyah prop negatif polaritedir.

Şekil 1: Dijital avometre

Dijital avometrelerin analog avometrelere nazaran başka üstünlükleride vardır. Ölçme sahasının ve kademelerinin genişliği, ölçme türünün çeşitliliği gibi örnekler verebiliriz.

Şekil 1' de bulunan dijital avometreye bir göz atacak olursak;
Sıvı kristal göstergenin (Liquad displayin) hemen altında bulunan kademe/reset, DC/AC seçici, sıfırlama ve okunan değerleri tutma tuşları, ortada kademe seçim komitatörü ve alt kısımda prop terminalleri mevcuttur. Autoraunge özelliğe sahip olan bu avometrenin displayi 4,5 digit olup hatta oranı maksimum %0,1 dir.

Etiketler: Avometre Ölçüm