Teknomerkez
TR EN ES
Konular

Android Bluetooth (Java) Programlama Giriş

Yazar: İsmail Sahillioğlu
Tarih: 17.08.2020
Türkçe

Giriş

Herkese merhaba, sayısını bilmediğim Java ile Android Bluetooth Programlama eğitim serisine başladım. Eğitim sayısının ucunu açık bıraktım ki; Android aygıtlarda bluetooth ile eğlenebildiğimiz kadar eğlenip konunun derinliklerine inelim. Bu seri basit bluetooth kontrol işlemlerinden başlayıp orta seviye bir bluetooth uygulamasına kadar gidebilir. 

Olabildiğince Türkçe kavramlar kullanacağım ve bu Türkçe kavramların yanlarına parantez içinde İngilizce özgün (original) olanlarını da yazacağım. Faydalı olması dileğiyle.

Eğitime başlamadan önce bilgi edinmeniz önerilen konular:

  • Ara-orta (intermediate) düzeyinde Java bilgisi
  • Biraz Android Studio kullanım bilgisi
  • Biraz Android işletim sistemi bilgisi
  • Sistem çağrıları (callback) bilgisi
  • Biraz da Android arayüzü öğeleri ve bunların kontrolü bilgisi
Gerekli araçlar:
  • İnternet
  • Android Studio yüklü bir bilgisayar
  • Uygulama denemeleri için en az bir ya da daha fazla harici bluetooth aygıtı/aygıtları

Android aygıtlarda bluetooth uygulamaları geliştirmek biraz zor bir konudur. Her ne kadar Google, bu Android Geliştirici sitesinde Bluetooth programlama rehberleri hazırlamış olsa da bu rehberler İngilizce dilinde. Nitekim İngilizce bilenleri bile başlangıçta anlamakta zorlayabilecek ve çalışır bir giriş uygulaması yazmaya çalışırken saç baş yoldurabilecek bir niteliktedir. Ben bunu aşırı teknik anlatım olarak niteliyorum. Bu zorluğun nedeninin Google'ın sağladığı uygulama programlama arayüzlerinin (API) dağınık olmasından ve Google'ın piyasadaki yüzlerce farklı telefon donanımına sistem sağlamaya çalıştığından kaynaklandığını sanıyorum. Bu konuyla ilgili farklı bildiğiniz bilgiler varsa yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Bu bölümde bir takım önbilgiler verdim. Artık sonraki bölümlerde daha çok pratik ağırlıklı eğitimlere devam edeceğim. Eğitime başlamadan önce bilgi edinmeniz önerilen konular altında saydığım konuları bluetooth programlama için olmazsa olmaz olarak düşünmeyin. Fakat bu konularla ilgili bilginizin olması yapacağımız uygulamalarda fazla zorlanmadan ilerlemenize yardımcı olacaktır. Gerekirse ileride bu konular içinde küçük çaplı eğitimler yapabilirim.


Yorumlarınız

Hiç yorum yapılmamış.

Bir yorum ekleyin

İsim:
E-posta:
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu:
 
Tüm alanları doldurmak zorunludur. Yorumunuz kontrol edilince yayınlanacaktır. E-posta adresi yayınlanmaz.
İzin verilen html etiketler (tag): <p><div><b><strong><i><u><del><hr><sup><sub><br>